PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=779413}

Hotel Mumbaj

Hotel Mumbai
7,4 10 110
ocen
7,4 10 1 10110
Hotel Mumbaj
powrót do forum filmu Hotel Mumbaj

Film może być dobrym przyczynkiem do dyskusji jak prawda czasu różni się od prawdy ekranu. Twórcy tego filmu postawili na dramaturgię a nie wierność historyczną.

Przed obejrzeniem tego filmu zapoznałem się z różnorakimi reakcjami na ten film jak i na inspirującymi go faktami. I widzę, że oceny jakie mu widzowie wystawiają bardzo zależą od tego, jak odnoszą się do swobód wyboru artystycznego twórców. Tak więc już od samego początku wiedziałem, żeby nie próbować patrzyć na ten film jako fabularyzowany dokument.

Bo jest to dość klasyczny w budowie dramat, który z konieczności operuje schematami i uproszczeniami. Gdyby nie próbował opierać się na schematach to byłby o wiele za długi i nudny próbując stosować klasyczne metody budowania charakterów postaci. A tutaj idą na skróty posługując się schematami. Ale robią to w bardzo ciekawy artystycznie sposób dobierając schematy tak, żeby nie ani nie utracić dramatyzmu ani nie przekształcić całości w międzyplanetarną bujdę na resorach albo polityczną agitkę. Nie idą też na łatwiznę subiektywizmu czy innych chwytów formalnych z grupy "otwarta/subiektywna interpretacja zdarzeń realnych". Po obejrzeniu tego filmu nikt się nie będzie zastanawiał czy coś zdarzyło się w tym filmie naprawdę czy tylko w wyobraźni którejś z postaci.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) film na 8
katana57

Kuriozum to twoja wypowiedź.
Co znaczy, że mógłby być dokumentem?
Nie mógłby być dokumentem bo nie jest dokumentem. Jest oparty na faktach, inspirowany, opowiada o prawdziwych wydarzeniach, ale nie jest i nie mógłby być dokumentem.

ocenił(a) film na 7
Wujek_Sylwek

No ale to nie miał być dokument, więc nie za bardzo rozumiem pierwsze zdanie. Tego typu filmy żadko trzymają się 100% prawdy, bo nie mogą- raz, że skala zdarzeń niest niemożliwa do ukazania w trakcie filmu, dwa, że przecież wielu świadków naocznych zostało zamordowanych, zginęłi też prawie wszyscy terroryści, więc trudno o okazanie sybbiektywnego obrazu, bo taki nie istnieje.

ocenił(a) film na 8
Migotka

Film był wykorzystywany do celów propagandowych. I to przez różnorakie środowiska, którym najłatwiej było twierdzić "tak właśnie było", a potem wyciągać z tego fałszywego założenia najrozmaitsze wnioski dotyczące stron konfliktu.

Właśnie dlatego warto podkreślić, że nie jest to fabularyzowany dokument i zwracać uwagę na tych, którzy go jako taki usiłują traktować.

ocenił(a) film na 7
Wujek_Sylwek

No tak, ale to, że jakieś poboczne strony chcą wykorzystać do swoich celów film to nie wina filmu. Twórcy nigdy nie udawali, że to dokument. A faktem było, że był to atak terrorystyczny na podłożu religijnym.

ocenił(a) film na 8
Migotka

Twórcy filmu mogli podkreślić w napisach na końcu filmu, że skorzystali z "licentia poetica". Ale tego nie zrobili i z napisów końcowych nieuważny widz może wyciągnąć niesłuszny wniosek, że film odzwierciedla prawdę historyczną.

Ja nie będę próbował wnikać jakie były prawdziwe intencje twórców i producentów. Pozostaje tylko podkreślić fakt historyczny, że film kończy się bardzo dwuznacznymi napisami i został wykorzystany jako propaganda.

ocenił(a) film na 7
Wujek_Sylwek

Ale nie jest to film oparty na motywach, był to atak terrorystyczny. Nie wiem, kto to próbował jak wykorzystać, bo nie czytała reakcji.
Wdziałam kiedyś dokument o ataku na stację kolejową, zdaje się był to pierwszy etap całej masakry, film nie wydawał się 100% oddalony od rzeczywistości. Intencje tówróc były takie, że by pokazać wydarzenie, które wstrząsnęło światem. Nie wiem za bardzo, co insynuujesz, że sami chcieli propagować coś (a jeśli tak, to co?), jak mieli pokazać wydarzenia, żeby było bardziej lepiej? Zmienić tożsamość terrorystów, żeby nie byli muzułmanami, i żeby fakt ten nie był wykorzystany przez ludzi atakujących imograntów? Niestety prawda jest jaka jest, a jeśli podjęto 'artystyczne' decyzje, żeby uwypuklić rolę niektórych ludzi w celach dramatycznych, nie zmienia to za bardzo samego tła.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones